Wyniki 5. kolejki LOTTO SuperLIGI

Znamy wszystkich uczestników fazy play-off

Ostatnia kolejka sezonu zasadniczego LOTTO SuperLIGI nie rozczarowała. Górnik Bytom wygrał w Poznaniu z AZS TENIS, zapewniając sobie awans do fazy play-off. Sensacyjną wygraną w stolicy Wielkopolski zanotowała ekipa KT ROYAL Zielona Góra, pozostając w grze w walce o najlepszą czwórkę sezonu.

WKT MERA dzięki zwycięstwu nad KT GAT Gdańsk pozostaje niepokonana w rozgrywkach, a PTP Łódź po pokonaniu BAZALT ZTT Złotoryja zapewnił sobie rozstawienie przed decydującym meczem o FINAL FOUR.

Bytom awansuje rzutem na taśmę

W jedynym sobotnim spotkaniu Górnik Bytom ograbił AZS TENIS Poznań z nadziei na awans do fazy play-off, wygrywając z gospodarzami 3:1. Pojedynek rozpoczął się meczem singla kobiet, w którym zawodniczka gości Marcelina Podlińska potwierdziła, że jej zwycięstwo w 3. kolejce z Orianą Gniewkowską z KT GAT Gdańsk nie było dziełem przypadku. W starciu z mocną Anną Hertel z AZS Marcelina dominowała na korcie, schodząc z niego zwycięska (6:4, 6:1). Znacznie więcej emocji dostarczył pojedynek panów. Filip Pieczonka z Poznania, który w 4. kolejce stawił  opór faworyzowanemu Danielowi Michalskiemu, w pojedynku z Szymonem Kielanem dyktował warunki w pierwszym secie, rozstrzygnął go na swoją korzyść 6:1. Jego rywal „przebudził się” w drugiej odsłonie, którą wygrał do 1, doprowadzając do super tie-break’a. W nim rozpędzony Kielan zachował więcej zimnej krwi, zwyciężając 10-8 i wyprowadzając swój zespół na dwupunktowe prowadzenie.  „Kropkę nad i” postawił duet gości – Anna Kmiecik/Marcelina Podlińska, który łatwo uporał się z parą „akademiczek” – Anną Hertel i Rozalią Gruszczyńską (6:1, 6:2). Bytomianie wygrywali 3:0, a na skutek walkowera męskiego debla ostatecznie zwyciężyli 3:1, dzięki czemu rzutem na taśmę zapewnili sobie udział w walce o najlepszą czwórkę sezonu.

WKT MERA gromi w Spotkaniu Kolejki

W Spotkaniu Kolejki nie było niespodzianki. Pierwsi na kort weszli panowie. Zawodnik gości Piotr Pawlak szybko przejął inicjatywę na korcie w starciu z Maciejem Kosem. W pierwszym secie pozwolił przeciwnikowi wygrać trzy gemy. W drugiej odsłonie Pawlak dwukrotnie przełamał rywala, raz tracąc swoje podanie, co ostatecznie dało mu zwycięstwo 6:4 i wygraną w całym spotkaniu. W Meczu Dnia zmierzyły się niedawne finalistki Narodowych Mistrzostw Polski. Martyna Kubka z WKT chciała zrehabilitować się Weronice Ewald za ostatnią porażkę z Kozerek. W pierwszym secie doskonale realizowała swój cel, zapisując tę partię na swoją korzyść (6:3). W drugim secie Kubka dość szybko przełamała rywalkę i mimo wysiłków Ewald utrzymała przewagę do końca meczu (6:4), rewanżując się jej za niedawną przegraną. Trzecia wygrana stołecznej ekipy stała się zasługą męskiej pary Maks Samojłowicz/Piotr Pawlak, która okazała się lepsza od Leona Zaorskiego i Zoltana Szabo 6:4, 6:2. Ostatni pojedynek również padł łupem MERY. Martyna Kubka i Aleksandra Zuchańska rządziły na korcie, ogrywając Weronikę Ewald i Orianę Gniewkowską 6:2, 6:4.

PTP bez litości dla BAZALTU

Beniaminek z Łodzi już wcześniej zapewnił sobie udział w play-off’ach, ale w spotkaniu z BAZALT ZTT Złotoryja walczył o rozstawienie przed pojedynkiem o turniej mistrzów. Gospodarze poważnie podeszli do niedzielnego starcia. W singlu kobiet niepokonana w tym sezonie w grze pojedynczej Czeszka Tereza Smitkova stoczyła zwycięski, ale zacięty pojedynek z Ewą Czapulak. Smitkova prowadziła już 2:0 w pierwszej odsłonie, ale  po chwili straciła swoje podanie i na tablicy widniał remis. Kolejne przełamanie na jej korzyść nastąpiło przy wyniki 4:4, co przy wygraniu swojego serwisu dało jej triumf w pierwszym secie 6:4. W drugiej partii rywalka nadal grała na wysokim poziomie, ale doświadczenie Smitkovej wzięło górę. Czeszka zwyciężyła 6:3, a całe spotkanie 2:0 w setach. Chwilę później jej rodak, debiutujący w LOTTO SuperLIDZE Filip Duda, udanie rozpoczął swoją przygodę z rozgrywkami. 25-latek z Ostrawy całkowicie zdominował Mateusza Błaszczyka, pokonując go 6:0, 6:2. W grze podwójnej gospodarze nie zwalniali tempa. Smitkova wsparta zaledwie 16-letnią Nadią Affelt rozbiły w puch duet gości Ewa Czapulak/Natalia Gagatek 6:0, 6:2, pieczętując swoją wygraną i rozstawienie w kolejnym spotkaniu. W ślady pań poszli ich koledzy klubowi. Radosław Nijaki i Filip Duda pokonali parę gości Błaszczyk/Kulpa 6:1, 6:1, wygrywając całe starcie 4:0.

Niespodzianka w Poznaniu, KT ROYAL górą!

W stolicy Wielkopolski walka toczyła się o awans do fazy play-off. W spotkanie pomiędzy WKS Grunwald a KT ROYAL Zielona Góra lepiej weszli ci drudzy. W inauguracyjnym pojedynku Julia Oczachowska nadspodziewanie łatwo wygrała z zawodniczką gospodarzy Antoniną Maćkowiak 6:1, 6:1. Bardziej zacięte było starcie panów. Aleksander Orlikowski z WKS, MVP 4. kolejki, wyrywał zwycięstwo w pierwszym secie, w tie-breaku, przeciwko Przemysławowi Michockiemu (8-6). W drugiej odsłonie zaliczył jednak chwilową zapaść, przegrywając ją do 1:6. O zwycięstwie decydował super tie-break. Ta część meczu przebiegała pod dyktando zawodnika KT ROYAL, który dzięki wygranej w decydującej odsłonie 10-3 znacząco przybliżył zielonogórzan do fazy play-off. Ostatni krok do upragnionego awansu okazał się prostszy niż goście mogli przypuszczać. Mecz gry podwójnej pań pomiędzy Giną Feistel i Antonią Maćkowiak z WKS Grunwald a Julią Oczachowską i Marianną Grygiel z KT ROYAL zakończył się zwycięstwem drugiej z par z powodu urazu odniesionego przez Ginę Feistel. Taki obrót sprawy gwarantował wygraną ekipy z województwa lubuskiego oraz ich kwalifikację do fazy play-off. W ostatnim pojedynku honorowy punkt dla gospodarzy zdobył duet Karol Drzewiecki/Jasza Szajrych, który ograł parę Filip Bojko/Mateusz Kowalczyk 6:4, 6:1.

Podsumowanie

Po zakończeniu 5. kolejki LOTTO SuperLIGI znamy już wszystkie rozstrzygnięcia. Bezpośredni awans do FINAL FOUR zapewniły sobie BKT Advantage Bielsko-Biała oraz WKT MERA. Z grupy A do fazy play-off zakwalifikowały się PTP Łódź (2. miejsce) i KT ROYAL Zielona Góra (3. Miejsce). Z grupy B przepustkę do dalszej walki o turniej mistrzów uzyskały Calisia Tennis Team Kalisz (2. miejsce) oraz Górnik Bytom (3. miejsce).

W fazie play-off zagrają PTP Łódź z Górnikiem Bytom oraz Calisia Tennis Team Kalisz z KT ROYAL Zielona Góra. Zwycięzcy spotkań uzyskają awans do FINAL FOUR.